Svetové stretnutie rodín v Dubline 2018 prehĺbi témy Synody o rodine

04.11.2017

Svetové stretnutie rodín, ktoré prebehne 22. - 26. augusta 2018 v írskom Dubline, prehĺbi témy biskupskej synody. Jeho mottom budú slová "Evanjelium rodiny, radosť pre svet". Na tlačovej konferencii 25. marca 2017 to uviedli usporiadatelia.


Foto: Daniel Ibanez / CNA

Podľa dublinského arcibiskupa Diarmuida Martina bude udalosť prepojená s biskupskou synodou, ktorá sa v rokoch 2014-2015 venovala rodine. "Pamätaj si, Dublin začína dnes," mal povedať pápež Mons. Martinovi v deň začatia synody.

Stretnutie chce preto prehĺbiť jednotlivé témy posynodálneho dokumentu pápeža Amoris Laetitia a byť "rozhodujúci etapou" v uskutočňovaní plodov synody. "Amoris laetitia je jeden z prvých pápežských dokumentov, ktorý môžem dať na prečítanie svojej vydatej sestre," povedal počas konferencie Mons. Martin. Jednotlivé kapitoly sa podľa neho dajú čítať aj zvlášť, podľa toho, čo sa čitateľa konkrétne týka.

Na prehĺbenie tém dokumentu budú slúžiť aj prípravné katechézy v roku 2017. "Mám nádej, že tento katechetický proces budú zdieľať aj ostatné cirkvi vo svete, najmä v Európe, s ktorými Írsko čelí mnohým spoločným výzvam," povedal Mons. Martin.

Svetové stretnutie je niekoľkodňovom festivalom, na ktorom sa zídu tisícky rodín z celého sveta. Budúci ročník bude už deviaty v poradí, naposledy sa akcia konala vo Filadelfii v roku 2012, predtým v Miláne. S Dublinom sa tak vracia do Európy. "Írsko môže aj skrze toto stretnutie pomôcť sebe, Európe a svetu nájsť silu, energiu a misionárske nadšenie skrze nové objavenie povolania a poslania rodiny," povedal počas konferencie predseda Pápežskej rady pre rodinu Mons. Vincenzo Paglia.

"Ide o to umožniť ľuďom zakúsiť, že evanjelium rodiny prináša radosť, ktorá napĺňa srdce a celý život. V Kristovi sme totiž oslobodení od hriechu, smútku, vnútornej prázdnoty a izolácie. Rodiny, a obzvlášť kresťanské rodiny, sú dobrou správou (evanjeliom) pre svet," uviedol tiež Paglia.

Svetové stretnutie rodín sa začne niekoľkodňovom kongresom, na ktorom sa predpokladá účasť 10-15 tisíc ľudí. Nasledovať bude festival, ktorý vyvrcholí sobotňajším večerným programom a nedeľnou Eucharistiou. Svätej omše vo Filadelfii sa v roku 2015 zúčastnilo vyše milión ľudí.

Účasť pápeža Františka zatiaľ nebola potvrdená, hoci sem "túži prísť", ako avizoval Mons. Martin. Usporiadatelia si podľa dublinského arcibiskupa želajú, aby pápež navštívil súčasne Severné Írsko, lebo "má veľkú schopnosť robiť gestá zmierenia". "Nie je však zatiaľ hotový program, o tomto sme doteraz nediskutovali," dodal.

Ondřej Mléčka 
Zdroj: https://www.cirkev.cz/cs/aktuality/160524svetove-setkani-rodin-v-dublinu-prohloubi-temata-synody